Ojla!
Pa je prišla naša sreda. Danes bi jaz rekla, da začenjamo z eno zelo zanimivo temo. Začeli se bomo pogovarjati o fotoparatih ter kako fotografirati📷
Fotoaparat
Kaj je fotoaparat?
Fotoaparat ali fotografska kamera, je naprava za zajemanje svetlobe, ki ima na enem koncu objektiv za ustvarjanje svetlobne slike, na drugi pa za shranjevanje nje same.
Obstajajo:
- mobilni fotoaparati

- kompaktni fotoaparati

- profesionalni kompaktni fotoaparati

- zrcalno-refleksni fotoaparati

Zgradba:
Ohišje
Od velikosti, sestave in debeline ohišja je odvisno, kako dober oprijem ima in kako dobro je elektronika zaščitena pred vlago in prahom. Seveda pa je fotoaparat tudi dražji, če ima zelo dobro ohišje.
Objektivi
Objektiv je iz leč sestavljena optična naprava, ki prikaže sliko objekta. Za kakovost fotografskega posnetka je objektiv odločilnega pomena.
Pri boljših fotoaparatih lahko objektive menjamo. Taki objektivi so praviloma boljši in dražji od tovarniško pritrjenih. Imajo posebna držala, ki poskrbijo, da so trdno pritrjeni na ohišje. Prednost teh fotoaparatov je, da jih je lažje izdelati, imajo močno svetlost in ostrino, so lažji, v povprečju imajo tudi boljšo sliko. Njihova slabost je, da potrebujemo za določeno razdaljo drugačen objektiv. Temu se izognemo z navadnim fotoaparatom. Ta je navadno dražji, ima manjšo svetlost in nekoliko popačeno sliko.
Bliskavica
Vgrajena bliskavica omogoča fotografiranje slabše osvetljenih motivov, ki so oddaljeni do 5 metrov. To je odvisno seveda tudi od kakovosti bliskavice.
Sprožilni gumb
Vse kamere imajo sprožilni gumb, na katerega pritisnemo, da posanemo fotografijo.
Pomnilniški medij
Ko motiv fotografiramo, moramo digitalni zapis shraniti za kasnejši ogled, tiskanje ali obdelavo.
Zaslon
Fotoaparati imajo tudi zaslon, s katerim lahko pregledujemo že narejene posnetke, spreminjamo nastavitve...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
To je to za danes.
Ne pozabite na današnjo domačo nalogo.
Cookies

(slika je avtorsko zaščitena)
Add comment
Comments